Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 sierpnia 2014 r.
12:30
Edytuj ten wpis

Od dzisiaj można zwiedzać zabytkowe wnętrza browaru w Zwierzyńcu (zdjęcia, wideo)

Od dziś turyści mogą zwiedzać zabytkowe wnętrza browaru w Zwierzyńcu. Podczas spaceru można poznać historię tej ponad 200-letniej budowli i zobaczyć jak m.iun. wyglądała dawna warzelnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Browar w Zwierzyńcu został zbudowany w latach 1802-1806 za czasów ordynata Stanisława Kostki Zamoyskiego. Początkowo warzono w nim piwa w stylu angielskim, a piwowarem był właśnie Anglik.

Historia zakładu była dosyć burzliwa. W 1810 roku browar zniszczył pożar, ale udało się go naprawić i rozbudować. Wiele lat później browar warzył piwo na potrzeby okupanta, który przejął nad nim kontrolę. W czasie II wojny światowej została uruchomiona produkcja wód gazowanych, a firma przyjęła nazwę Browar Parowy i Fabryka Wód Gazowanych. W 1970 roku browar wszedł w skład Zakładów Piwowarskich w Lublinie.

Dzisiaj browar otwiera swe podwoje dla turystów. - Wiele osób pytało nas i prosiło o możliwość zwiedzenia budynku. Postanowiliśmy udostępnić jego zabytkowe wnętrza dla wszystkich - mówi Magdalena Bielska z Perły.

Co zobaczymy w trakcie wycieczki? We wnętrzach znalazły się stare zdjęcia, m.in. maszyny parowej czy pracowników browaru. Dalej trafiamy do jego serca, czyli warzelni czteronaczyniowej, w której znajduje się wielka kadź. - Tam zwiedzający poznają proces produkcji. Dalej dowiedzą się, jak przebiegało chłodzenie brzeczki i na jakich etapach była chłodzona, gdzie piwo fermentowało i jak przechowywano szczepy drożdży - opowiada Bielska.

Poza samym procesem produkcji, interesującym eksponatem jest pozostałość po kolejce wąskotorowej, której tory znajdują się wewnątrz i na zewnątrz browaru oraz całkiem dobrze zachowane wagoniki. Zobaczymy również m.in. zabytkowy nalewak do piwa.

Jest szansa, że wkrótce turyści zwiedzą więcej. - Z biegiem czasu będziemy otwierać kolejne pomieszczenia i pokażemy więcej eksponatów. Prowadzimy rozmowy z byłymi pracownikami browaru w tej sprawie - tłumaczy Bielska.

Żeby zwiedzić browar trzeba zapłacić 10 zł (za degustację piwa). Osoby do 18 lat nie płacą, bo nie piją. Przejście trwa około 20 minut, podczas których przewodnik opowiada o kolejnych wnętrzach i odpowiada na pytania.

Browar można zwiedzać od piątku do niedzieli w godz. 10-16 (w sezonie). Z biletem dostaniemy specjalny kupon, który umożliwi nam degustację piw.

Nowe piwa

Nowością są także same piwa. W tym momencie w browarze Perły warzone są trzy trunki z serii "Szlachetne gatunki z Roztocza”: Zwierzyniec Pils, Dzikie Ale i Ordynackie, które właśnie trafiło do sklepów.

- Zakład jest mały, a dzięki temu elastyczny. Możemy sobie pozwolić na gatunki z całego świata. Przykładem jest Dzikie Ale, który ma brytyjskie korzenie. Na jesieni pojawi się rauchbeer (piwo wędzone), a pod koniec roku porter - zdradza Błażej Witczak, zastępca dyrektora ds. marketingu Perły.

Część piw będzie na stałe, a część sezonowo, tak jak Ordynackie. Witczak nie wyklucza, że w ofercie mogą się pojawić nawet popularne piwa w stylu IPA (India Pale Ale).

Pozostałe informacje

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium